dunktank

The Concession Machines

Cotton Candy Machine
Fun for everything from kids party to weddings.
Snow Cone Machine
Great for those hot days.
Popcorn Machine
Great for movie nights.

 

Concession Rental Details

On all concession machine rentals we bring the supplies (ice on request) and you pay for what you use. We deliver everything we rent. All concession machine rentals are for one calendar day. Outside Salt Lake County travel charges may apply.

How Much Is It?

$50 Machine Rental Option 1: This Price is per concession machine if you spend at least $100 renting other equipment. We deliver we set it up. Keep in mind this price is for deliveries in Salt Lake County. Outside Salt Lake County their could be a travel charge.

$90 Machine Rental Option 2:  If all you rent is one concession machine. We deliver and set it up. The price $90 is for one calendar day. We will deliver it as early as you want and pick it up as late as you like. Keep in mind this price is for deliveries in Salt Lake County. Outside Salt Lake County their could be a travel charge.

$120 Machine Rental Option 3: If all you rent is two concession machines. We deliver and set them up. The price $100 is for one calendar day. We will deliver them as early as you want and pick them up as late as you like. Keep in mind this price is for deliveries in Salt Lake County. Outside Salt Lake County their could be a travel charge.

$100 Popcorn Machine With Cart: We deliver and set it up. The price $100 is for one calendar day. We will deliver it as early as you want and pick it up as late as you like. Keep in mind this price is for deliveries in Salt Lake County Outside Salt Lake County their could be a travel charge.

Cotton Candy Supplies:

Price For Floss Sugar: (the sugar used to make cotton candy)  $12 Per Carton 1 carton makes about 50 cotton candy cones, the price includes the paper cones.

Price For Plastic Bags: (available on request we wont bring any unless you request it) $.07 each

Snow Cone Supplies:

Price For Snow Cone Syrup: $12 Per Gallon.  One gallon makes about 100 snow cones.

Price For Paper Snow Cones Cups: $.07 each

Price For Ice: (available upon request only, we wont bring any unless you request it. When requesting ice you will need to pay for the amount that you asked us to bring regardless of how much was used.)$4.50 per 20 lb bag.  One pound of ice makes about 2 snow cones.

Popcorn Supplies:

Price For Popcorn: All In One Packs (includes popcorn, oil and seasoning)
$2 per Pack 1 Pack makes 7-10 small paper sacks of popcorn. Small paper sacks are included in this price.

Your Name (required)

Your Email (required)

Tell Us About Your Event

Date Of Your Event